KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ETKİNLİĞİNDE UÇURTMA RÜZGÂRI ESTİ

Mart 23, 2021 by in category Beyaz Yakalılara Uçurtma Atölyesi with 0 and 0
Home > Blog > Beyaz Yakalılara Uçurtma Atölyesi > KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ETKİNLİĞİNDE UÇURTMA RÜZGÂRI ESTİ

Sokak oyunları kültürümüzün unutulmayan en eski oyuncaklarından olan uçurtma, özellikle son yıllarda Mehmet Naci Aköz’ün yaptığı çok sayıdaki çalışma (bkz. Mehmet Naci Aköz kimdir) ile hızla eski günlerine dönüş yolunda.

1998 Yılında ilk kez okullarda uçurtmanın ders olarak okutulması kararını aldıran (bkz. Okullarda ilk uçurtma dersi) Aköz. İlerleyen yıllarda ilköğretim okullarında usta öğretici sıfatı ile yıllarca uçurtma eğitimleri vermesi ardından kurduğu İstanbul Uçurtma Okulundaki çalışmaları oldukça önemlidir. AVM’lerden piknik organizasyonlarına, uçurtma şenliklerinden otellerdeki etkinliklere kadar oldukça geniş bir yelpazede uçurtmanın tanınırlığını artması pek çok kurumun projelerinde uçurtmayı gündemlerine almasına sebep oluyor.

Bunlardan birisi de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri içinde uçurtmanın değerlendirmesi olmuştur. Dört gün boyunca devam eden etkinlikte tam 2000 uçurtma katılımcılar tarafından yapıldı. (Bu etkinlik dokuz yıl üst üste gerçekleştirilmiş ve tüm atölyeler Uçurtma Dünyası tarafından organize edilmiştir.)

Uçurtma Dünyası tarafından titiz bir çalışma ile hazırlanan kurumsal tasarımlı uçurtma malzemeleri etkinliğe katılanlara dağıtıldı ve uçurtma eğitmenlerinin de desteği ile tüm Kocaeli’li çocuklar kolayca kendi uçurtmalarını kendileri yapabildiler. Etkinliğe katılanlara atölye çıkışında yaptıkları uçurtmalar, ipleri ve bir de uçurtma atölyesine katılım sertifikası verildi. Etkinlik bittiğinde sadece çocuklar değil aileleri de oldukça mutluydu.

 

Yorum Yaz

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi