3. ULUSLARARASI İSTANBUL UÇURTMA FESTİVALİ MALTEPE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mart 24, 2021 by in category Uluslararası Festivaller with 0 and 0
Home > Blog > Uluslararası Festivaller > 3. ULUSLARARASI İSTANBUL UÇURTMA FESTİVALİ MALTEPE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’de bugüne kadar yapılan uluslararası uçurtma festivallerinin içinde bizim için en önemlisi 3. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali oldu. İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından projelendirilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına gerçekleştirilen festival oldukça kısıtlı imkânlarla yürütüldü, buna rağmen festival, beklediğimizden çok daha iyi sonuçlandı ve festivalimizin çok önemli konukları vardı.

Amerika Uçurtma Federasyonu başkanı ve Gomberg uçurtma fabrikası sahibi ünlü uçurtmacı David Gomberg, Japonya Uçurtma Federasyonu başkanı ve ünlü uçurtmacı Masaaki Modegi, Japonya Uçurtma Müzesi müdürü Sachiko Modegi, Endonezya Uçurtma Federasyonu kurucu başkanı Sari Madjid, Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu (STACK) 2. Başkanı John Mitchell ve tek ipte uçurduğu 5000 uçurtma ile Guinness rekorlar kitabına adını yazdıran rekortmen uçurtmacı Hindistan’lı Abdul Malik’in de aralarında olduğu federasyon ve çeşitli derneklerini temsilen çok sayıda misafir İstanbul’daki festivale katıldı. Maltepe’de gerçekleştirilen festival oldukça güzel ve geniş katılımlı oldu. Katılımcı misafirler ünlü ve profesyonel olunca koleksiyonları da bir o kadar çeşitli olmuştu.

Yoğun katılımlı ve bol eğlenceli gerçekleşen festivalde uçurtmaların uçurulmasından başka çeşitli okulların gösteri gurupları ve İBB Mehteran bölüğünün performansları etkinliğe ayrı bir renk kattı. Çocuklar için çeşitli yarışmalar hazırlayan animasyon ekibi de çuval atlama, halat çekme gibi saha ve sahne yarışmaları yaptı. İBB tarafından katılımcılara binlerce uçurtma dağıtıldı.

Uluslararası uçurtma festivalinin saha etkinliği haricinde bir başka kazanımı ise uçurtma koleksiyonumuza sağlanan uçurtma ve ilgili ürünlerdir. Bu festival çerçevesinde gerek satın aldığımız, gerekse hediye olarak koleksiyonumuza bağışlanan onlarca yeni, ürünle tanıştık. Yeni ürünlerin koleksiyona eklenmesi ile ülkemizin ilk uçurtma müzesinin de açılmasına karar verilmiş oldu.

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi