Home > Hakkımızda

Hakkımızda

Uçurtma Dünyası Kimdir?

Uçurtma Dünyası Kimdir?

Uçurtma Dünyası, kurumsal tasarımlı uçurtma imalatı, uçurtma festivalleri, uçurtma atölyeleri, uçurtma gösterileri, kendi uçurtmanı kendin yap uçurtma seti, gezen uçurtma sergisi ve uçurtma ile ilgili pek çok etkinliği bir arada gerçekleştirebilmektedir.

Faaliyetlerini 1980 yılından itibaren sürdüren (Konuya sadece oyuncakçı olarak bakmayan) ülkemizin ilk ve tek uçurtma firmasıdır.

Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan Uçurtma Dünyası, ülkemizde ‘’uçurtma etkinliği’’ denildiğinde deneyimiyle ilk akla gelen işletme özelliğini halen sürdürmektedir.

Bugüne kadar 36 il, 72 ilçede 6 tanesi uluslararası olmak üzere 1000’in üzerinde uçurtma organizasyonuna imza atan Uçurtma Dünyası, deneyimli kadrosu ve uçurtma odaklı alt yapısı ile butik etkinliklerden, uluslararası kurumsal organizasyonlara kadar pek çok etkinliği gerçekleştirebilme yetkinliğine sahip ülkemizdeki tek adrestir.

Faaliyetlerimizin detaylarını Hizmetlerimiz bölümünde bulabileceksiniz

Daha detaylı bilgi için iletişim kanallarımızı kullanarak şirketimizle bağlantı kurabilirsiniz.

Mehmet Naci Aköz

Uçurtmacı kimliği ile Mehmet Naci Aköz kimdir?

1958   yılında Üsküdar’da doğdu.

Aslen Erzincan’lı olan Aköz, Beylerbeyi’nde doğdu. Tüm çocukluğu Üsküdar’ın Toygar tepe semtinde sokak oyunları oynayarak geçti. Uçurtma ile ilk kez o zamanlar tanıştı.

1980   yılında uçurtma imalatı ve satışı yapmaya başladı.

O yıl henüz yeni evlenmişti, para lazımdı ve para kazanmak için yapmaya çalıştığı işlerden biri de çocukluğunda öğrendiği uçurtmayı yapıp satma fikriydi.Çıta, kâğıt, kuyruk ve sadece Üsküdar’daki bazı kırtasiyecilere ürün verdi.

1983   yılında Bulvar Gazetesi Uçurtma Bayramı’nda İstanbul 1.si seçildi.

Ödül olarak sadece bir tişört verildi. “Niye ödül yok” diye sorduğunda aldığı cevap “Bu bir yarışma değil ki, ödül olsun” idi.

1984   yılında Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını düzenledi.

Kendisinin projelendirdiği etkinliği Türkiye Çocuk Dergisi ile ortaklaşa yaptı.

1986   yılında Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği’ni kurdu.

Uçurtma derneği kurmak istediğinde karşısına çıkan zorlukları aşamayınca ülkemizin ilk uçurtma kurumu olan “Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliğini” kurdu

1991   yılında Hollanda’da uluslar arası uçurtma festivaline katıldı.

1990 – 1993 Yılları arasında Hollanda’da yaşayan Mehmet Naci Aköz, Hollandalı uçurtmacı Willy Van Digelle ile tanıştı, kısa zamanda arkadaşlığını geliştirdi.

1991 yılında Hollanda Uluslar arası Uçurtma Festivali’ne katıldı, ancak mansiyon bile alamadı.

Çünkü çocukluğunda tanıdığı uçurtmanın sadece “üç çıta bir kâğıt” olmadığını orada fark etti.

1992 ve 1993 yıllarında, Türkiye’de uluslar arası uçurtma festivallerini nasıl yapabileceği üzerinde projeler geliştirdi. Hollanda, Almanya ve Belçika’da pek çok uçurtmacı ve uçurtma imalatçısı ile bilgi alışverişinde bulundu.

1996   yılında Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu ve kurucu başkan seçildi.

Aköz 10 yıl boyunca uçurtmacılık konusunda çok çalıştı. Onlarca kez yarışmalara katıldı, dereceler, kupalar, ödüller kazandı. Onlarca kez basına haber oldu, özel röportajları yapıldı ve 10 yıl sonra Türkiye’deki ilk uçurtma derneğini kurarak tarihe not düştü.

1996   yılında kendi şirketi ile uçurtma festivalleri organizasyonu yapma kararı aldı.

1989 yılında kurduğu reklâmcılık ve organizasyon şirketi ile uçurtma festivalleri işi yapmaya karar verdi.0

1997   yılında Türkiye’nin ilk uluslar arası uçurtma festivalini projelendirdi ve uyguladı.

Uzun yıllar hayalini kurduğu uluslararası uçurtma festivalini projelendirdi.

“1. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali”ni İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda, tüm organizasyonunu da üstlenerek hayata geçirdi.

Türkiye, ilk kez uluslar arası uçurtmacılar ve uçurtmalarla tanıştı. 4 ülkeden 9 uluslararası yarışmacı Mehmet Naci Aköz’ün projesi için Türkiye’deydi.

Bu olay, ülkemizin uçurtma tarihi açısından da oldukça önemliydi.

1997   yılında İstanbul’da 8 belediyenin uçurtma festivallerini projelendirdi, uyguladı.

Uluslararası uçurtma festivali ile aynı zaman diliminde İstanbul’daki 8 belediyenin festivalini

15 gün içinde peş peşe organize ederek, böyle bir konuda zor gerçekleştirilebilir bir projeye daha imza attı.

1998   yılında Türkiye’de ilk kez, okullarda uçurtma dersi verilmesi kararını aldırdı.

Aköz 1998 yılında bir başka hayalini daha gerçekleştirdi. Okullarda uçurtmanın eğitimi verilmeliydi, gerekçelerini yazdı, çizdi.

Önce Valilik, ardından Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yolunu tuttu ve düşündüğünden daha sıcak karşılanarak okullarda uçurtma dersi kararını aldırdı. (Resmi belgesi Uçurtma Müzesindedir)

1998   yılında 2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ni projelendirdi ve uyguladı.

1997 yılındaki başarılı festivalin ardından ikincisini de gerçekleştirdi ve “2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali” için 5 ülkeden 9 yarışmacıyı daha İstanbul’a getirdi.

Gelenler hem festivale renk kattılar, hem de onlarca uçurtma veya ilgili ürünü Mehmet Naci Aköz’e hediye bırakarak gittiler. Bu ürünler gelecekte kurulacak uçurtma müzesinin içini dolduracak önemli ürünlerdi.

1998   yılında İstanbul’da 7 belediyenin uçurtma festivalini projelendirdi ve uyguladı.

Aynı yıl İstanbul’daki 7 ilçe belediyesinin daha uçurtma festivalini organize etti.

1999   yılında Uçurtma Gönüllüleri Kulübü’nü kurdu.

Uçurtma dersleri vermek ve uçurtmacılık konusunda okulları veya sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirmek üzere kulüp kurmaya karar verdi ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği kararı ile bu düşüncesini hayata geçirdi.

1999   yılında okullarda uçurtma eğitmenliği yapmaya başladı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aldığı karar sonucunda okullardan gelen talepler üzerine ilköğretim okullarındaki pilot sınıflarda uçurtma dersleri vermeye başladı.

2000   yılında Türkiye’de ilk kez “uçurtma atölyesi” uygulamasını başlattı.

Bir süre sonra farklı kurumlardan uçurtma atölyesi talebi gelmeye başlayınca “uçurtma atölyesi” uygulamasını başlattı.

2005   yılında İstanbul Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu.

Aslında var olan Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği’ni yeni ve daha güçlü bir yapılanmaya götürdü. Adını da değiştirerek, bugün uluslararası ilişkileri de organize edebilecek yapıdaki İstanbul Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu.

Ülkemizde resmen uçurtma federasyonu olmamakla birlikte, İstanbul Uçurtmacılar Derneği uçurtma federasyonuymuşçasına faaliyetlerini ulusal ve uluslar arası alanda sürdürmektedir.

2005   yılında ilk uçurtma sitesini açtı: www.ucurtmadunyasi.com

Uçurtma kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan yapısıyla, hem ulusal, hem de uluslararası pek çok bilgiye rahatlıkla ulaşılabilecek, derneğin, müzenin, kulübün imkânlarında faydalanılabilecek, isteyenlerin uçurtma videolarını izleyebileceği, isteyenlerin okuldaki derslerine uçurtma merkezli katkılar sağlayabileceği,

Bu site üzerinden dünyanın onlarca ülkesindeki yüzlerce uçurtma kuruluşlarına ve benzeri

imkanlara kavuşulabilecek oldukça donanımlı bir site oluşturdu.

www.ucurtmadunyasi.com , pek çok kez hobi siteleri arasında, radyolarda, televizyonlarda “En iyi site”, “İlk on site”, “En çok izlenenler” gibi pek çok kriterde hep ilk sıralarda yer aldı.

(Oldukça renkli ve doyurucu içeriğiyle, biz de “En iyi site” olduğuna inanıyoruz, katkıda bulunmak isteyenlere kapımız hep açık olacak şekilde daha da iyisini oluşturmak çalışıyoruz.)

2005   yılında 3. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ni projelendirdi ve uyguladı.

Aköz’ün gerçekleştirdiği pek çok faaliyet, Türkiye’deki uçurtma tarihi açısından önemli köşe taşları oldu.

Ancak, 2005 yılı ve 3. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali şüphesiz ki çalışmalarının içinde en önemlileri arasında yerini almıştır.

–           Amerika Uçurtma Federasyonu Başkanı                                                      David Gomberg

–           Japonya Uçurtma Federasyonu Başkanı                                                      Masaaki Modegi

–           Japonya Uçurtma Müzesi Müdürü                                                                   Sachiko Modegi

–           Endonezya Uçurtma Federasyonu Kurucu Başkanı                              Sari Madjid

–           Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyon (STACK) 2. Bşk.                 John Mitchell

–           Ayrıca, Hindistan ve İngiltere’den önemli uçurtmacılar ülkemize gelerek Mehmet Naci Aköz projesi altında birleştiler.

2005   yılında Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni kurdu.

Mehmet Naci Aköz’ün uzun yıllar hayalini kurduğu ve “Gözümü kapatmadan mutlaka kurmalıyım” dediği, ülkemizin ilk ve halen tek uçurtma müzesi kuruldu.

Mehmet Naci Aköz, ülkemizdeki uçurtmacılık faaliyetleri içinde, yarınki kuşaklara bırakılacak en önemli mirasının başında bu müzenin geldiğine inanıyor.

2005   yılında Türkiye’nin STACK’a (Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu) üye olmasını sağladı ve STACK Türkiye Ulusal Direktörlüğü’ne seçildi.

Mehmet Naci Aköz, Türkiye’deki uçurtma kültürüne ve ülkemizin tanıtılmasına katkılarda bulunacağına inandığı “sportif uçurtmacılık”ın ülkemize getirtilmesi için yaklaşık iki yıl süren uzun çalışmalar/görüşmeler sonucunda, İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin STACK’a üye olmasını sağladı.

STACK, aldığı kararla Mehmet Naci Aköz’ü “National Director of Turkey” (Türkiye Ulusal Direktörü) olarak atadı.

2006   yılında dernek çatısı altında sürekli hizmet verecek olan uçurtma atölyesi çalışmalarına başladı.

Sadece talep edenler için gündemimize giren uçurtma derslerini sürekli hale getirmek ve daha da yaygınlaştırmak üzere hizmet verecek sürekli atölye kararı alındı. Halen “Sürekli olarak devam ettirilen tek uçurtma atölyesi” olma özelliğini sürdürmektedir.

2006   yılında 4. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ni projelendirdi.

2006 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından projelendirilen 4. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür A.Ş.’ye yaptırıldı.

2007   yılında Uçurtma Dünyası adlı yeni firmasını kurdu.

2007 Yılında, kızı Ayşe Rayet Aköz adına kurduğu Uçurtma Dünyası firması ile ticari uçurtmacılık faaliyetlerini kızına devretti. Ticari faaliyetleri ile sosyal faaliyetlerini ayırarak, kendisini tamamen uçurtma ile ilgili sosyal projelere adadı.

2008   yılında konferanslar vermeye başladı.

2008 yılı itibariyle, “Uçurtmanın Tarihi ve Türkiye’de Uçurtmacılık”,

“Uçağın atası uçurtma” konulu konferanslarını ilköğretim ve orta dereceli okullarda, üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında seri halinde vermeye başladı.

2015   yılında ülkemizin ilk uçurtma kütüphanesini hizmete açtı

1986 yılından itibaren Mehmet Naci Aköz tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan uçurtma ile ilgili yayınların derlenmesi ile oluşturulan ve ülkemizin ilk uçurtma kütüphanesi olan “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi” 2015 yılı itibariyle hizmet vermeye başladı.

Kütüphane dijitalleştirme çalışmaları ise halen devam ettirilmektedir.

2016   yılında ikinci uçurtma sitesini açtı: www.ucurtmamuzesi.net  

Uçurtma kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan yapısıyla, hem ulusal, hem de uluslararası pek çok bilgiye rahatlıkla ulaşılabilecek, derneğin, müzenin, kulübün imkânlarında faydalanılabilecek, isteyenlerin uçurtma videolarını izleyebileceği, isteyenlerin okuldaki derslerine uçurtma merkezli katkılar sağlayabileceği,

Bu site üzerinden dünyanın onlarca ülkesindeki yüzlerce uçurtma kuruluşlarına ve benzeri

imkanlara kavuşulabilecek oldukça donanımlı bir site oluşturdu.

www.ucurtmadunyasi.com sitesini ise tamamen ticari uçurtma faaliyetlerine ayırdı

2016   yılında Türk Uçurtma Takımını kurdu ve halen kaptanlığını yürütmektedir.

Ülkemizi uluslararası uçurtma festivallerinde temsil etmek üzere Türk Uçurtma Takımını kurdu. Halen takım kaptanlığı Aköz tarafından sürdürülmektedir.

2017   yılında ülkemizin ilk ve tek uçurtma TV’si olan “www. ucurtma.tv’yi hizmete açtı

Ülkemizdeki ilk ve tek uçurtma televizyonu kanalı olan www.uçurtma.tv’ yi hayata geçirerek uçurtma ile ilgili yüzlerce video ve farklı zamanlarda yapılan özel çekimleri uçurtma severlerin hizmetine sundu.

Ve tüm bu yıllar arasında;

1983 – 1996 yılları arasında çeşitli yarışmalarda 50’ye yakın kupa, plaket ve çeşitli ödüller   kazandı.

Mehmet Naci Aköz, 1996 yılında profesyonel sürece girme kararı ile birlikte ülkemizdeki yarışmalara “yarışmacı” sıfatı ile katılmama kararı aldı.

1997 – 2008 yılları arasında, 6 tanesi uluslararası olmak üzere 36 il, 72 ilçede toplam    

1000’e yakın uçurtma organizasyonuna imza attı.

Çok sayıda uluslararası uçurtma festivallerinde ülkemizi başarı ile temsil etti

Bugün itibariyle kurduğu müzedeki ürünlerin sayısı 3000’e yaklaştı.

Toplamda 39 ülkeden gelen, 3000’e yakın üründen oluşan koleksiyonunda uçurtmalar, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve uçurtma ile ilgili çeşitli objeler sergilenmektedir.

Uçurtma Atölyesi’nde Mehmet Naci Aköz’ün öğrencisi olanların sayısı onbinlerle ifade edilebilir. İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin sabit dershanesinde ve gezici uçurtma atölyesi’ndeki (Alışveriş merkezleri, oteller, tatil köyleri, sivil toplum kuruluşları ve okullarda) derslere katılarak uçurtma yapımını öğrenen öğrencilerin sayısı onbinlerle ifade edilmektedir.

Mehmet Naci Aköz Türkiye’nin uçurtma duayenidir.

Bugün için Türkiye’de uçurtma ile ilgilenenlerin tamamına yakınının Aköz’ün yukarıdaki çalışmalarından etkilenerek uçurtmacılığa girdiğini söylemek hiç de abartılı olmaz.

1          Bugün itibariyle uçurtma ile ilgili ticari faaliyette bulunanların sadece iki tanesi 1980 öncesinden bu yana uçurtma imalat ve satışı yapmaktadır.

Bu firmaların dışındaki tüm imalatçı ve ithalatçı firmalar, Mehmet Naci Aköz’ün sürdürdüğü yoğun faaliyetler sonucu ortaya çıkan, “uçurtmanın ticari pastası”nı fark ettikleri için bugün bu işle ilgilenmektedir.

Ülkemizdeki ticari uçurtmacılık pastasının onlarca kez büyümesinde uçurtma etkinliklerinin, uçurtma etkinlilerinde ise Aköz’ün gözardı edilemez payı bulunmaktadır.

(Ülkemizde yılda 2-3 milyon arası –adet- uçurtma tüketildiği öngörülmektedir.)

2          Bugün itibariyle kurulmuş olan toplamda 3 uçurtma kulübü içinde, en eskisi 1999 yılı doğumludur.

Dolayısıyla, bu kulüplerin çalışmalarına başlamalarındaki birinci etkenin, yine Mehmet Naci Aköz’ün çalışmaları ve bu çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması sonucu ortaya çıkan tablo olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

3         Bugüne kadar ülkemizde yapılan tüm uçurtma etkinlikleri yine Mehmet Naci Aköz’ün çalışmalarının etki ve destekleri ile ortaya çıkarılmıştır.

(Sadece Bulvar Gazetesinin 1983 yılında düzenlediği Uçurtma Bayramı bunların dışında tutulmalıdır. O da, bu etkinliklerini elindeki imkânlarına rağmen sadece 3 yıl sürdürebilmiştir.)

Mehmet Naci Aköz, bu konudaki hayallerini tamamlayabilmiş değil, onun için hala çok çalışıyor.

100% Uçurtmacı

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi