Home > Hakkımızda

Hakkımızda

Uçurtma Dünyası Kimdir?

Uçurtma Dünyası Kimdir?

Uçurtma Dünyası, kurumsal tasarımlı uçurtma imalatı, uçurtma festivalleri, uçurtma atölyeleri, uçurtma gösterileri, kendi uçurtmanı kendin yap uçurtma seti, gezen uçurtma sergisi ve uçurtma ile ilgili pek çok etkinliği bir arada gerçekleştirmektedir.

Faaliyetlerini 1980 yılından itibaren sürdüren (konuya sadece oyuncakçı olarak bakmayan) ülkemizin ilk ve tek uçurtma firmasıdır.

Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan Uçurtma Dünyası, ülkemizde ‘’uçurtma etkinliği’’ denildiğinde ilk akla gelen işletme özelliğini halen sürdürmektedir.

Bugüne kadar 34 il, 68 ilçede 6 tanesi uluslararası olmak üzere 1000’in üzerinde uçurtma organizasyonuna imza atan Uçurtma Dünyası, deneyimli kadrosu ve uçurtma odaklı alt yapısı ile butik etkinliklerden, uluslararası kurumsal organizasyonlara kadar pek çok etkinliği gerçekleştirebilme yetkinliğine sahip adrestir.

Faaliyetlerimizin detaylarını Hizmetlerimiz bölümünde bulabileceksiniz

Daha detaylı bilgi için iletişim kanallarımızı kullanarak şirketimizle bağlantı kurabilirsiniz.

90% Belediye Etkinlikleri

75% Avm Etkinlikleri

55% Otel Etkinlikleri

85% Kurumsal Etkinlikler

45% Uçurtma Sergisi

62% Uçurtma Yapım Seti

90% Belediye Etkinlikleri
75% Avm Etkinlikleri
55% Otel Etkinlikleri
85% Kurumsal Etkinlikler
45% Uçurtma Sergisi
62% Uçurtma Yapım Seti

Mehmet Naci Aköz

Mehmet Naci Aköz

Uçurtmacı kimliği ile Mehmet Naci Aköz kimdir?

1958 yılında Üsküdar’da doğdu.

Aslen Erzincan’lı olan Aköz, Beylerbeyi’nde doğdu. Tüm çocukluğu Üsküdar’ın Toygar tepe semtinde sokak oyunları oynayarak geçti. Uçurtma ile ilk kez o zamanlar tanıştı.

1980    yılında uçurtma imalatı ve satışı yapmaya başladı.

1983    yılında Bulvar Gazetesi Uçurtma Bayramı’nda İstanbul birincisi seçildi.

1984    yılında Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını düzenledi.

1986    yılında Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği’ni kurdu.

1993 – 1995 Yılları arasında Hollanda’da yaşayan Mehmet Naci Aköz burada da boş durmadı. Hollandalı uçurtmacı Willy Van Digelle ile tanıştı, kısa zamanda arkadaşlığını geliştirdi.

1994 yılında Hollanda Uluslar arası Uçurtma Festivali’ne katıldı, ancak mansiyon bile alamadı. Çünkü çocukluğunda tanıdığı uçurtmanın sadece “üç çıta, bir kâğıt” olmadığını orada fark etti.

1996    yılında Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu ve kurucu başkan seçildi.

1996    yılında kendi şirketi ile uçurtma festivalleri organizasyonu yapma kararı aldı.

1997    yılında Türkiye’nin ilk uluslar arası uçurtma festivali olan 1. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ni projelendirdi ve uyguladı.

 

Türkiye, ilk kez uluslar arası uçurtmacılar ve uçurtmalarla tanıştı. İBB projesi olarak hayata geçirilen festivale 4 ülkeden 9 uluslar arası yarışmacı Mehmet Naci Aköz’ün projesi olan Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali için Türkiye’deydi.

Bu olay, ülkemizin uçurtma tarihi açısından da oldukça önemliydi.

1998    yılında Türkiye’de ilk kez, okullarda uçurtma dersi verilmesi kararını aldırdı.

Aköz 1998 yılında bir başka hayalini daha gerçekleştirdi. Okullarda uçurtmanın eğitimi verilmeliydi, gerekçelerini yazdı, çizdi. Önce Valilik, ardından Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yolunu tuttu ve düşündüğünden daha sıcak karşılanarak okullarda uçurtma dersi kararının alınmasını sağladı.

1998    yılında 2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ni projelendirdi ve uyguladı.

1997 yılındaki başarılı festivalin ardından ikincisini de gerçekleştirdi ve 5 ülkeden 9 profesyonel uçurtmacıyı daha İstanbul’a getirdi.

Gelenler hem festivale renk kattılar, hem de onlarca uçurtma veya ilgili ürünü Mehmet Naci Aköz’e hediye bırakarak gittiler. Bu ürünler gelecekte kurulacak uçurtma müzesinin içini dolduracak koleksiyonun önemli parçalarıydı.

1999    yılında Uçurtma Gönüllüleri Kulübü’nü kurdu.

1999    yılında okullarda uçurtma eğitmenliği yapmaya başladı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aldığı karar sonucunda okullardan gelen talepler üzerine ilköğretim okullarında uçurtma dersleri vermeye başladı.

2000    yılında Türkiye’de ilk kez “uçurtma atölyesi” uygulamasını başlattı.

Bir süre sonra farklı kurumlardan uçurtma dersi talebi gelmeye başlayınca “uçurtma atölyesi” uygulamasını başlattı.

2005    yılında İstanbul Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu.

Aslında var olan Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği’ni yeni ve daha güçlü bir yapılanmaya götürdü. Adını da değiştirerek, bugün uluslar arası ilişkileri de organize edebilecek yapıdaki İstanbul Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu.

Ülkemizde resmen uçurtma federasyonu olmamakla birlikte, İstanbul Uçurtmacılar Derneği uçurtma federasyonuymuşçasına faaliyetlerini ulusal ve uluslar arası alanda oldukça güçlü bir şekilde sürdürmektedir.

2005    yılında ilk uçurtma sitesini açtı: www.ucurtmadunyasi.com

2005    yılında 3. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ni projelendirdi ve İBB adına hayata geçirdi.

2005    yılında Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni kurdu.

Mehmet Naci Aköz’ün uzun yıllar hayalini kurduğu ve “Gözümü kapatmadan mutlaka kurmalıyım” dediği, ülkemizin ilk ve halen tek uçurtma müzesi kuruldu.

Mehmet Naci Aköz, ülkemizdeki uçurtmacılık faaliyetleri içinde, yarınki kuşaklara bırakılacak en önemli mirasının başında bu müzenin geldiğine inanıyor.

2011 yılı itibariyle Üsküdar Belediyesi ile işbirliğine giden müzemizin imkânları belediyemizin de katkısıyla oldukça genişlemiş ve isim değişikliğine giderek “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” adını almıştır.

2005    yılında Türkiye’nin STACK’a (Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu) üye olmasını sağladı ve STACK Türkiye Ulusal Direktörlüğü’ne seçildi.

2006    yılında dernek çatısı altında sürekli hizmet verecek olan uçurtma atölyesi çalışmalarına başladı.

Sadece talep edenler için gündemimize giren uçurtma atölyesi çalışmalarını sürekli hale getirmek ve daha da yaygınlaştırmak üzere, haftanın tüm günleri (Pazar hariç)  hizmet verecek sürekli açık olacak uçurma atölyesi kararı alındı. Halen “sürekli olarak devam ettirilen tek uçurtma atölyesi” olma özelliğini sürdürmektedir.

2006    yılında 4.Uluslararası Uçurtma Festivali’ni projelendirdi.

2008    yılında konferanslar vermeye başladı.

2008 yılı itibariyle, “Uçurtmanın Tarihi ve Türkiye’de Uçurtmacılık” “Uçağın atası, drone’un atası, İha’nın atası ve Siha’nın atası uçurtma konulu konferanslarını ilköğretim ve orta dereceli okullarda, üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında seri halinde vermeye başladı.

Ve tüm bu yıllar arasında;

1983 – 1996 yılları arasında çeşitli yarışmalarda 50’ye yakın kupa, plaket ve çeşitli ödüller kazandı.

1997 – 2014 yılları arasında, 4 tanesi uluslar arası olmak üzere 33 il, 66 ilçede toplam    

1000’den fazla uçurtma organizasyonuna imza attı.

 

Bugün itibariyle kurduğu müzedeki ürünlerin sayısı 3000’e yaklaştı

Toplamda 36 ülkeden gelen, 3000’e yakın üründen oluşan koleksiyonunda uçurtmalar, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve uçurtma ile ilgili çeşitli objeler sergilenmektedir.

(Aralık 2018 itibariyle)

 

Uçurtma Atölyesi’nde Mehmet Naci Aköz’ün öğrencisi olanların sayısı on binlerle ifade edilebilir.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin atölyesinde ve gezici uçurtma atölyesindeki (Alışveriş merkezleri, oteller, tatil köyleri, sivil toplum kuruluşları ve okullarda) atölyelere katılarak uçurtma yapımını öğrenen öğrencilerin sayısı yüz binden çok daha fazladır.

100% Uçurtmacı

100% Uçurtmacı

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi