2. ULUSLARARASI İSTANBUL UÇURTMA FESTİVALİ KADIKÖY MODA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mart 24, 2021 by in category Uluslararası Festivaller with 0 and 0
Home > Blog > Uluslararası Festivaller > 2. ULUSLARARASI İSTANBUL UÇURTMA FESTİVALİ KADIKÖY MODA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi ile İGDAŞ’ın düzenlediği ‘2’nci Uluslararası Uçurtma Festivali, Kadıköy Moda Parkı’nda gerçekleştirildi. İBB’ye vekaleten belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna ve diğer yetkililerinin de katıldığı festivalin onur konuğu sanatçı Barış Manço oldu.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından projelendirilen ve İBB iştiraklerinden İGDAŞ’ın sponsorluğunda yapılan festivale Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Danimarka uçurtma takımları adına 11 profesyonel uçurtmacı katılırken, Türkiye’yi İstanbul Uçurtmacılar Derneği temsil etti. Oldukça güzel bir havada gerçekleşen uluslararası İstanbul Uçurtma Festivalinde konuk uçurtmacıların uçurduğu birbirinden ilginç, renkli ve devasa boyuttaki uçurtmalar heyecanla izlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına vekâleten katılan Ali Müfit Gürtuna ve çok sayıda belediye üst düzey belediye yetkilisi de festivaldeydi.

5 Ülkeden 11 profesyonel uçurtmacının katılımıyla gerçekleşen festivalin onur konuğu ise sanatçı Barış Manço oldu. Uzun yıllar adres olarak “Barış Manço Moda” ifadesini kullanan ve kendisi de Kadıköy Moda da oturan sanatçı, Moda sahilinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali için İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz’ün davetini geri çevirmeyerek festivale katıldı. Sanatçının katılımı belki de en çok çocukları mutlu etti.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından hazırlanan ve üzerinde Manço’nun karakalem resmi olan büyük bir uçurtma da kendisine hediye edildi. Çocuklarla birlikte uçurtma da uçuran Barış Manço uçurtma festivalinde büyük ilgi gördü.

Festival kapsamında halk arasında düzenlenen uçurtma yarışmasında ‘En yükseğe çıkan uçurtma’ ödülü Sümeyye Duyan, ‘En ilginç uçurtma’ ödülü Ercan Başa, ‘En güzel’ uçurtma ödülü Hasan Hüseyin Özbil’e verildi. Bu 3 kategoride birinci olanlara, birer kupa, plaket ve bisiklet hediye edildi. Ayrıca, Veysel Yenice ‘En büyük’, Yasin Sarıduman ‘En küçük’ uçurtma ödülünü alırken, 36 yaşındaki Hilmi Koç ‘En yaşlı uçurtmacı’, 3.5 yaşındaki Yağmur Akdal da ‘En küçük yarışmacı’ olarak ödüllendirildi. Kadıköy Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı çeşitli okullardan gelen öğrenciler de folklor gösterileri sundu.

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi