ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UÇURTMA ŞENLİĞİ

Mart 20, 2021 by in category Belediye Etkinlikleri with 0 and 0
Home > Blog > Belediye Etkinlikleri > ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UÇURTMA ŞENLİĞİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ülkemizde her yıl ortalama 300 ile 400 arasında uçurtma etkinliği yapılmaktadır. Uçurtma yarışması, şenliği,  festivali, atölyesi, gösterisi, sergisi gibi adlarla yapılan bu etkinliklerin lokomotifi genellikle belediyeler olmaktadır.

Ülkemizde ilk uçurtma yarışması 1984 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından projelendirilerek Eyüp Kardeş Uçurtmaları (Uçurtma Dünyasının ilk adı) ve Türkiye Çocuk Dergisi ortaklığında yapılmıştır. Bu yarışmaya Üsküdar Belediyesi de katkıda bulunmuş ilerleyen yıllarda Üsküdar Belediyesi defalarca uçurtma şenliği yaparak öncü olmuştur.

Sadece uçurtma organizasyonları üzerine kurgulanan ve bu etkinlikleri en geniş yelpazede gerçekleştirme yeterliliğine sahip olan ülkemizdeki tek firma yine Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan Uçurtma Dünyası’dır. Bugüne kadar 37 il, 74 ilçede 6 tanesi uluslararası olmak üzere 1000’i aşkın uçurtma etkinliğine imza atan Uçurtma Dünyası, etkinliklerin projelendirilmesinden itibaren tüm ayrıntıları gerçekleştiren bir çalışma sistemi ile çalışmaktadır.

Her şeyi ile bitirilmiş uçurmaya hazır kurumsal tasarımlı uçurtmanın alanda dağıtımı, alan flamaları, sahne, ses, animasyon ekibi, sokak satıcıları, uçurtma hastanesi, yarışma hakemi, ödüller, Türk Uçurtma Takımından uçurtma gösterileri, basın ilişkileri, v.b. tüm ayrıntılar hayata geçirilebilmektedir.

Bu etkinliklerden birisi de Erzurum Büyükşehir Belediyesinin Abdurrahman Gazi Türbesinin altındaki yamaçta düzenlediği uçurtma şenliğiydi. Etkinliğe Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı çok sayıda okuldan öğrenciler belediyenin sağladığı servislerle katıldılar. Uçurtma şenliğine Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum milletvekilleri ve çok sayıda üst düzey misafir de katılarak uçurtma uçurdular.

Oldukça güzel rüzgârın estiği bir güne denk gelen etkinlikte çocuklar uçurtmalarını havalandırarak bulutlara kadar yükselttiler. Uçurtma Dünyası tarafından hazırlanarak İstanbul’dan Erzurum’a gönderilen özel tasarımlı kurumsal uçurtmalar şenliğe katılanlar tarafından çok beğenildi. Şenlikte birde uçurtma gösterisi gerçekleştirildi. Türk Uçurtma Takımının Erzurum’daki uçurtma şenliğine getirdiği 10 tane gösteri uçurtması katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kez düzenlediği uçurtma şenliğinde bir de uçurtma yarışması yapıldı. En yüksek, en güzel ve en ilginç kategorilerinde yapılan yarışmada dereceye girenlere kupa, bisiklet, kol saati, spor kıyafetler gibi hediyeler verildi.

Yorum Yaz

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi