DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UÇURTMA ŞENLİĞİ

Mart 20, 2021 by in category Belediye Etkinlikleri with 0 and 0
Home > Blog > Belediye Etkinlikleri > DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UÇURTMA ŞENLİĞİ

Ülkemizde her yıl ortalama 300 ile 400 arasında uçurtma etkinliği yapılmaktadır. Uçurtma yarışması, şenliği,  festivali, atölyesi, gösterisi, sergisi gibi adlarla yapılan bu etkinliklerin lokomotifi genellikle belediyeler olmaktadır.

Ülkemizde ilk uçurtma yarışması 1984 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından projelendirilerek Eyüp Kardeş Uçurtmaları (Uçurtma Dünyasının ilk adı) ve Türkiye Çocuk Dergisi ortaklığında yapılmıştır. Bu yarışmaya Üsküdar Belediyesi de katkıda bulunmuş ilerleyen yıllarda Üsküdar

Belediyesi defalarca uçurtma şenliği yaparak öncü olmuştur.

Sadece uçurtma organizasyonları üzerine kurgulanan ve bu etkinlikleri en geniş yelpazede gerçekleştirme yeterliliğine sahip olan ülkemizdeki tek firma yine Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan Uçurtma Dünyası’dır. Bugüne kadar 37 il, 73 ilçede altı tanesi uluslararası olmak üzere 1000’e yakın uçurtma etkinliğine imza atan Uçurtma Dünyası, etkinliklerin projelendirilmesinden itibaren tüm ayrıntıları gerçekleştiren bir çalışma sistemi ile çalışmaktadır.

Her şeyi ile bitirilmiş uçurmaya hazır kurumsal tasarımlı uçurtmanın alanda dağıtımı, alan flamaları, sahne, ses, animasyon ekibi, sokak satıcıları, uçurtma hastanesi, yarışma hakemi, ödüller, Türk Uçurtma Takımından uçurtma gösterileri, basın ilişkileri, v.b. tüm ayrıntılar.

Bu etkinliklerden birisi de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Kırkladığındaki uçurtma şenliğiydi. Etkinlik pandemi sürecinde gerçekleştirildiği için sadece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı bilgi evlerinden gelen öğrencilere açık olarak yapıldı. Uçurtma şenliğine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine vekâleten atanan Vali Münir Karaloğlu’da katılarak kısa bir konuşma yaptı. Kırklardağının çevre düzenlemelerinin hızla yapılarak bu bölgenin Diyarbakır halkına kazandırılacağını ve bundan sonra çok sayıda etkinliklerle bir çekim merkezi olacağını söyledi.

Dicle nehrinin kenarında yapılan uçurtma şenliğinde katılımcılara farklı tasarımlardan rengârenk uçurtmalar dağıtıldı. Rüzgârın neredeyse hiç olmadığı bir güne denk gelen etkinlikte çocuklar uçurtmalarını havalandırmak için yoğun bir çaba sarf ettiler, koşarak uçurtmalarını havalandırabilenler ise oldukça mutluydu.

Uçurtma Dünyası tarafından hazırlanan uçurtma şenliğinde birde uçurtma gösterisi gerçekleştirildi. Türk Uçurtma Takımının Diyarbakır’daki uçurtma şenliğine getirdiği yaklaşık 15 gösteri uçurtmasından sadece birkaçı uçurulabildi. Havalandırılabilen gösteri uçurtmalarından birkaçı bile izleyenler tarafından beğeni ile izlendi.

Yorum Yaz

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi