KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DÜNYA UÇURTMALARI SERGİSİ

Mart 23, 2021 by in category Uçurtma Sergisi with 0 and 0
Home > Blog > Uçurtma Sergisi > KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DÜNYA UÇURTMALARI SERGİSİ

Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden birisi olan İstanbul Uçurtma Müzesi, koleksiyonundan önemli parçaların yer aldığı ürünlerle çeşitli mecralarda yer alıyor. Bunlardan birisi de oldukça küçük bir koleksiyon ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sekapark alanı içinde oluşturulan oyuncak müzesi sergisi içinde yer almak üzere gönderdiğimiz elli parçalık ürün desteğimiz oldu.

Oldukça özel bir içeriğe sahip olan İstanbul Uçurtma Müzesi koleksiyonundan seçilen elli parçadan oluşturulan uçurtma koleksiyonu, Sekapark alanı içinde gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri için kurulan oyuncak müzesi çadırında Kocaeli’lilerin beğenisine sunuldu.

Serginin açık kaldığı süre içinde binlerce vatandaş sergiyi gezerken, konuklardan bir tanesi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan oldu. Emine hanım sergiyi gezerken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve çok sayıda üst düzey misafir de kendisine eşlik etti.

Emine hanım uçurtma sergisini gezerken bir süre sergiyi inceledi ve müzenin kurucusu Mehmet Naci Aköz’den sergi ile ilgili bilgiler aldıktan sonra başarılar diledi.

Toplumların tarihi ve kültürel değerlerinden birisi olan, ülkemizde ise sokak oyunları kültürü içindeki tek canlı oyuncak olarak adlandırılan ve 2500 yıllık uzun bir tarihe sahip uçurtmanın ilginç geçmişinden örneklerin de anlatıldığı sergi dört gün açık kaldı.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanı ve Türk Uçurtma Takımı kaptanı Mehmet Naci Aköz, 40 yıllık çalışmaları sonucu 6 kıta, 39 ülkeden toplanarak oluşturulan 3000 parçalık uçurtma ve uçurtma ile ilgili ürünlerden oluşan koleksiyonunun sergilenmesi için kurduğu İstanbul Uçurtma Müzesi yıl içinde birkaç kez sergilere çıkmaktadır. Bu çerçevede Kocaeli Sekapak’ta gerçekleştirilen sergi izleyenlerin beğenisini kazandı.

“Dünya Uçurtmaları Sergisi” ile ilgili detay bilgileri, önceki tarihlerde açılan sergilerden örnek fotoğrafları www.ucurtma.tv sitemizde inceleyebilirsiniz

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi