TÜRKİYE’DE İLK ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİ

Mart 19, 2021 by in category Uçurtma Festivali with 0 and 0
Home > Blog > Uçurtma Festivali > TÜRKİYE’DE İLK ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİ

Ülkemizde her yıl yüzlerce uçurtma etkinliği yapılır, bunlar genellikle uçurtma atölyesi, şenliği, yarışması, festivali diye adlandırılır ve genellikle içe dönük yani ulusal boyutta olur.

Bazıları ise uluslararası olarak projelendirilir. Bugüne kadar Türkiye’de yapılan uluslararası uçurtma festivalleri çeşitli kentlerde 13-14 civarında gerçekleştirilmiştir. Bu uluslararası festivallerin çoğu bir veya birkaç kez yapılmış ve sonrasında sürdürülememiştir. Sürekliliği olan tek uluslararası uçurtma festivali ise İstanbul Uçurtmacılar Derneği (Eski adıyla Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği) başkanı Mehmet Naci Aköz’ün projelendirip uyguladığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına gerçekleştirilen “Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivalidir”

Türkiye’de yapılan ilk uluslararası uçurtma festivalini projelendirip hayata geçiren Aköz’ün dilinden konunun hikâyesini dinleyelim;

Her işin bir başlangıcı olduğu gibi benim de uluslararası sahada yer almamın, ülkemde uluslararası uçurtma festivalleri projelerini uygulamamın, hatta Türkiye’deki tüm uluslararası festivallerin fikir öncülüğü yapmış olmanın zemininde, 1994 yılında Hollanda’da katıldığım Uluslararası Schaveningen Uçurtma Festivali vardı.

93 – 95 Yılları arası iki yıl Hollanda’da yaşadım, 1994 yılının Eylül ayında bir arkadaşım bana “Schaveningen’ de uçurtma festivali var katılmak istermisin” diye sorduğunda hiç tereddütsüz evet cevabını vermiştim.

1.20 Metre boyunda yıldız bir uçurtma yaparak üzerine al bayrağımızı da ekledim ve etkinliğe hazırlandım, arkadaşım için de bir tane uçurtma hazırladık. Bu uçurtmayı hazırlarken aklımdan geçenler ise “Kocaman bir tane uçurtma yaparım, üzerine de Türk Bayrağını yerleştirip bir de TÜRKİYE yazarsam festivalde dikkatleri üzerime çekerim” idi.

Ancak, festival alanına gittiğimde (Hollanda ile İngiltere’nin karşı karşıya baktığı devasa bir sahil kesimiydi) gördüğüm manzara karşısında gerçekten hayretle alandaki uçurtmaları izlemeye koyuldum. Devasa uçurtmalardan oluşan kuşlar, kelebekler, ejderhalar, birbirinden ilginç hayranlık uyandıran uçurtma modellerini görüyordum. Gerçekten şaşırmıştım, çünkü ilk kez bir uluslararası uçurtma festivaline katılıyordum.

Bu festival benim için pozitif anlamda ciddi bir kırılma noktası oldu. Daha sonra Hollanda’lı uçurtmacı Willy Van Dieggel ile tanışıp arkadaş olduk (Hollanda’da uçurtma dükkânı vardı ve ilerleyen yıllarda 2 kez İstanbul’daki festivalimize davet ettim)

1995 Yılında Türkiye’ye döndükten sonra uluslararası uçurtma festivalini nasıl yapabilirim araştırmasına girdim, gerçi küçük uçurtma şenliklerini düzenlemiş bu konuda az da olsa tecrübe sahibiydim. 1996 Yılında nihayet Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivalini projelendirdim ve sponsorluk arayışları içindeyken İBB’nin kapısını çaldım, ancak çok uğraşmama rağmen sonuç alamadım.

1997 Yılında aynı projeyi biraz daha güncelleyerek yine İBB’nin kapısını çaldım ve bu kez sonuç alarak Türkiye’deki ilk uluslararası uçurtma festivali olan “1. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali” nin gerçekleşmesini sağladım. İlk uluslararası festivalime Hollanda, Lüksemburg, Avusturya, Luxsemburg ve Malezya’dan toplamda 9 profesyonel uçurtmacı katıldı.

Kadıköy Moda sahilinde gerçekleştirdiğimiz ilk festival pek çok aksaklıkları olsa da (Aksaklıkları ileriki yıllarda fark edecektim) oldukça başarılı ve problemsiz bir şekilde sonuçlandırdık. Bu benim için de, Türkiye’deki uçurtmacılık faaliyetleri için de oldukça önemli bir projeydi.

İlk uluslararası projemizi, misafirlerimizden STACK (Takım sporu ve müsabaka uçurtmacılığı) Avusturya Milli Direktörü ve Avrupa’nın tek kadın uçurtma hakemi Gerdraund Umlauft’un yazdıklarından okumanız için ekte yayınlıyoruz. Türkiye devasa boyutta ve farklı modellerdeki uçurtmalarla, uçurtma flamalarıyla o gün tanıştı. Bugün için “Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali” Dünyada tanınan uçurtma festivalleri arasında ise, bunu 1997 yılında yaptığımız festivale ve o günkü deneyime borçluyuz.

Bu arada, dönemin İstanbul Belediye Başkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkülerimi ifade etmeden geçmemeliyim. 1997 Yılındaki talebimize İBB evet demeseydi belki bu yol hiç açılmayacak, belki de çok daha uzun yıllar sonra açılacaktı.

Ayrıca, sayın başkan tüm misafirlerimizi makamında ağırlayarak projemizi önemsediğini bize göstermiş olmakla bizi ayrıca gururlandırdı ve bu yoldaki çalışmalarımızda bizlere güç verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın derneğimizin anı defterine yazdıklarını sizlerle paylaşıyorum.

Bugün 21. 05 1997

“İstanbul 1. ULUSLARARASI UÇURTMA FESTİVALİ’ne Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği olarak verdiğiniz büyük destek sebebi ile teşekkür ediyorum.

Öncelikle çocukluk kültürümüzün içinde bahar aylarımızın neşe kaynağı olan unutulmaya yüz tutmuş böyle bir etkinliği yeniden kazandırmanız sebebi ile çalışmalarınızda Allah’tan başarılar diliyorum.

Muhabbetlerimle…

Recep Tayyip Erdoğan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Hülasa;

Bu örnekle, katıldığım her ayrı ülkedeki uluslararası uçurtma festivallerinin hem bana, hem ülkeme, hem de uçurtma kültürümüze çok ciddi katkılar sağladığını görmüş oluyorum.

Bugüne kadar onlarca uluslararası uçurtma festivaline katılmış olsam da, Uluslararası Schaveningen Uçurtma Festivalinin önemi benim için çok farklıydı.

Yorum Yaz

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi