KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN UÇURTMA ŞENLİĞİ

Mart 22, 2021 by in category Belediye Etkinlikleri with 0 and 0
Home > Blog > Belediye Etkinlikleri > KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN UÇURTMA ŞENLİĞİ

Ülkemizde her yıl ortalama 300 ile 400 arasında uçurtma etkinliği yapılmaktadır. Uçurtma yarışması, şenliği,  festivali, atölyesi, gösterisi, sergisi gibi adlarla yapılan bu etkinliklerin lokomotifi genellikle belediyeler olmaktadır.

Ülkemizde ilk uçurtma yarışması 1984 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından projelendirilerek Eyüp Kardeş Uçurtmaları (Uçurtma Dünyasının ilk adı) ve Türkiye Çocuk Dergisi ortaklığında yapılmıştır. Bu yarışmaya Üsküdar Belediyesi de katkıda bulunmuş ilerleyen yıllarda Üsküdar Belediyesi defalarca uçurtma şenliği yaparak öncü olmuştur.

Sadece uçurtma organizasyonları üzerine kurgulanan ve bu etkinlikleri en geniş yelpazede gerçekleştirme yeterliliğine sahip olan ülkemizdeki tek firma yine Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan Uçurtma Dünyası’dır. Bugüne kadar 37 il, 74 ilçede 6 tanesi uluslararası olmak üzere 1000’i aşkın uçurtma etkinliğine imza atan Uçurtma Dünyası, etkinliklerin projelendirilmesinden itibaren tüm ayrıntıları gerçekleştiren bir çalışma sistemi ile çalışmaktadır.

Her bölümü ile bitirilmiş uçurmaya hazır kurumsal tasarımlı uçurtmanın alanda dağıtımı, alan flamaları, sahne, ses, animasyon ekibi, sokak satıcıları, uçurtma hastanesi, yarışma hakemi, ödüller, Türk Uçurtma Takımından uçurtma gösterileri, basın ilişkileri, vb. tüm ayrıntılar hayata geçirilebilmektedir.

Bu etkinliklerden birisi de Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Sekapark’ta düzenlediği uçurtma şenliğiydi. Etkinliğe Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, çok sayıda milletvekili, ilçe belediyelerinden üst düzey yöneticiler ve binlerce Kocaeli’li vatandaş katılarak uçurtma uçurmanın tadını doyasıya çıkardılar. Oldukça güzel rüzgârlı bir güne denk gelen etkinlikte çocuklar uçurtmalarını havalandırarak bulutlara kadar yükselttiler ve Sekapark’ın gökyüzü uçurtmalarla doldu.

Uçurtma Dünyası tarafından hazırlanan uçurtma şenliğinin özel tasarımlı kurumsal uçurtmaları şenliğe katılanlar tarafından çok beğenildi. Şenlikte birde uçurtma gösterisi gerçekleştirildi. Türk Uçurtma Takımının etkinliğe getirdiği 10 tane gösteri uçurtması katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği uçurtma şenliğinde bir de uçurtma yarışması yapıldı. En yüksek, en güzel ve en ilginç kategorilerinde yapılan yarışmada dereceye girenlere kupa, bisiklet, kol saati, spor kıyafetler gibi hediyeler verildi.

 

Yorum Yaz

Uçurtma Dünyası Copyright © 1980-2019 Tüm Hakları Saklıdır. | by JLSbi