Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi
Uçurtmacılar Gözüyle Çevre Sorunları

 

İSTANBUL

UÇURTMACILAR DERNEĞİ

 

 

 

ÇEVRE SORUNLARI

BİLDİRİLERİ 1

Uçurtmacılar gözüyle

Çevre sorunları

Problemler, Sebepleri, Sonuçları, Çözüm önerileri

Hazırlayan

Mehmet Naci Aköz

İstanbul Uçurtmacılar Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

&

Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu ( STACK )

Türkiye Milli Direktörü

 

19 Nisan 2006 / İstanbul

 

İstanbul

Uçurtmacılar Derneği

Uçurtmacıların gözüyle çevre sorunları

Konu başlığına’’ Çocukların gözüyle çevre sorunları ‘’ demek belki daha doğru olacak,

Ancak, Çocukların gözüyle dediğimizde o kadar çok konu olayın içine giriyor ki içinden uçurtma uçuran çocukların problemlerini ayıklamak için birkaç sayfanın yetmeyeceğini ve konunun dağılacağını düşünüyorum.

 

Dolayısıyla, bu başlık konuyu anlatmak için ideale en yakın bir başlık

Evet, Uçurtma uçuran çocukların gözüyle çevre sorunları gerçekten çok, çok Önemli,

            Şüphesiz ki her toplumun kendine özgü çeşitli kültürel değerleri vardır.

Dünyanın hemen, hemen tüm ülkelerinde olduğu gibi, bu ulusta yaşayan atalarımız, dedelerimiz, babalarımız, ağabeylerimiz ve şimdi de çocuklarımızın, doğal oyunlar da denilebilecek bir sokak oyunları geleneği vardı.

 

Ancak, şimdilerde bunlara vardı yerine maalesef kısmen kaldı demekle yetinmek zorunda olduğumuzu üzülerek görüyoruz.

Çember çevirme, çivi saplama, topaç çevirme, kutu devirme, çelik-çomak, gazoz kapağı ile yılan oynama, sek sek oynama misketin ise onlarca ad’da oynanması saklambaçlar, uzuneşekler, birdirbirler, İstoplar ve daha niceleri

 

Yukarıda da saymaya çalıştığım gibi yetişen her neslin bir şekilde pek çoğu ile veya en azından biriyle sokakta oyun oynayarak büyüdüğü ve pek çoğumuzun hala içimizde hoş bir anı olarak durduğu oyunlar.

Peki bu kadar sayılan beklide bunlardan çok daha fazlalarının da bunların yanına eklenmesi mümkün olan oyuncakların en güzeli sizce hangisiydi?

 

Oyuncakların en güzeli, Uçurtmaydı

Evet, her çocuğun gönlünde apayrı bir yere sahip olan rüyalarını süsleyen ve onu kendinden bir parça gibi gören oyuncaktı Uçurtma.

 

Uçurtma tüm sokak oyunlarının veya oyuncaklarının içinde en güzeliydi, çünkü tek canlı oyuncak Uçurtmaydı ve Uçurtma uçuran her çocuk bir nevi kendini uçuruyordu gökyüzünde.

Çocuk marangozdan aldığı 3 tane çıta, kırtasiyeden aldığı 2 parça kağıdı kendi emeği, becerisi ve hayalleriyle yoğurup onu bambaşka bir kimliğe büründürür ve bir süre sonra gökyüzüne, bulutların arasına kadar uzatarak ve kendini de bulutların arasında hissederek bambaşka bir aleme dalar.

 

Hele bunun hazırlık devresi apayrı bir seremonidir, rengârenk kâğıtlar, düzgün hafif çıta arayışları, dengenin muntazam olması için verilen çabalar, püsküller, küpeler fır fırlar, renk uyumu dikkat edilerek hazırlanan kuyruklar ve daha niceleri

            Tüm bu zevkli oyuncaklarla yetişen onlarca nesil.

            Peki, bu gün baktığımızda neler görüyoruz,

 

 

Problem nerede

 

Modern çağın baş döndürücü bir hızla önümüze çıkardığı yenilikler ve maalesef insanlarımızın dizginlenemez hırsları neticesinde doğayı hızla katlediyoruz.

‘’ Ne bağ kaldı ne bahçe, ne arsa kaldı ne geniş yol ‘’ ifadesi neredeyse gerçekleşiyor.

Bu olumsuz gelişmeler, çocuklarımızın oyun kültürlerini de değiştirmeye zorluyor, yeni nesil neredeyse binalarının balkonlarından gökyüzünü görebilecek hale geldi. sokağa çıktığında ayakları asfalttan toprağa basabilmesi için ancak araba ile şehir merkezinin dışına çıkmaları gerekiyor.

 

Uçurtma uçuracak çocuklar, maalesef Uçurtmalarını uçuracak alan bulamamaktan oldukça şikâyetçiler, cadde kenarlarında, elektrik tellerinin altında, sokak aralarında uçurmaya çalışıyorlar, Uçurtmalarını ve bunlarda oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek sıkıntıları yanında getiriyor.

Veya’’ Uçurtma uçuracak yer mi kaldı ‘’ gerekçesi ile baba ve anneler çocuklarına ya Uçurtma yapmalarına izin vermiyorlar veya Uçurtma satın almıyorlar.

 

 

 

Bu ve benzeri olumsuzluklarda Uçurtma kültürünün hızla kaybolmasına sebep oluyor, Oysa, çocuk doğa ile kucaklaşmalı, misket oynamalı, çember çevirmeli, çivi saplama oynamalı, topaç çevirme zevkini almalı, uçurtma uçurmalı, temiz havayı yeşil alanların içinde koşarak, zıplayarak, hoplayarak yapabilmeli

Peki, bunların çözümü yok mu?

            Elbette, hem de birden fazla çözümleri var…

           

Çözüm için neler yapılabilir?

Elbette en güzel çözüm, öncelikle doğayı katletmemek için çareler bulmak ki, bu kalıcı bir çözümdür.

           

Peki, şimdi ne yapılabilir;

           

Yerel Yönetimler olarak       

Yerel yönetimler, öncelikle çocukların Uçurtma uçurabilecekleri alanlar oluşturabilmeli, nasıl ki      mahallelerde semt sahaları olarak futbol, basketbol ve benzeri oyun alanları açıyorlarsa aynı şekilde hiç olmazsa her ilçede bir iki yeşil alan açıp bu probleme çözüm bulunabilir.

Üstelik bu yeşil alanlar salt Uçurtmacıların işine yarayacak diye bir şey de söz konusu değildir, aynı alan yeşil alan olarak çevreye katkı yapacağı gibi, piknik alanı, küçük oyunların oynanabileceği park ve benzeri pek çok amaç içinde kullanılabilir.

            Biz özelde Uçurtmacıların, genelde ise toplumun böyle alanlara ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.

 

Ve yine biz, bu taleplerimizin çok kolay realize edilebilir istekler olduğuna, yerel yönetimlere ciddi külfetler getirmeyeceğine inanıyoruz

Ve yine biz, bu amaca hizmet eden herkesin yaptığı çalışmalar için bugün şu an yaşayan kuşak tarafından, yarın ise gelecek kuşaklar tarafından takdir edileceğine, minnetle anılacağına inanıyoruz.

           

Ve yine biz,bu amaç doğrultusunda İstanbul Uçurtmacılar Derneği olarak dernek tüzüğümüze bu tür alanların oluşturulması için ilgili açılımları yaptık ve bunun için de yerel yönetimlerle temaslarımızı sürekli olarak sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz..

Elbette yerel yönetimlerin görevi sadece bu yeşil alanları topluma kazandırmakla bitmemeli ve sürdürmeye devam ettirmeli.

 

Üretilecek ve çevreye yeşil alan, güzellik oksijen takviyesi, insanların nefes alabileceği, piknik yapabileceği ve elbette Uçurtmalarını uçurabileceği bu alanlara insanları çekebilmek için Uçurtma yarışmaları, şenlikleri, festivalleri gibi pek çok etkinlikleri düzenlemeleri mümkün.

Biz İstanbul Uçurtmacılar Derneği olarak bu tür çalışmalara elimizden gelen desteği fazlasıyla vermek için çaba sarf edeceğimize söz veriyoruz.

           

Devlet’in çeşitli kurumları (Örnek Milli Eğitim Müdürlükleri)

           

Nasıl ki spreyler kullanıldığı ortama güzel kokular versin gibi iyi niyetlerle üretildi ancak daha sonra kilometrelerce uzaktaki ozon tabakasını deldi ve dünyanın dengesini bozarak allak bullak etti ise;

V e bunun sonucu olarak iklimler değişti, çeşitli hastalıklar baş gösterdi ise, benzeri bir yaklaşımla tersten yani olumlu tarafından alarak örneklemeye kalkarsak, şunları söyleyebiliriz.

Milli Eğitim Müdürlükleri okullarda, uygulamalı elişi derslerinde yılda bir kez de olsa uçurtma yapımını ders konusu yapması tüm Türkiye de uçurtmacılığın geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve sevdirilmesi konusunda ciddi bir netice getirir inancındayız.

           

Bu konuda somut örnek ise;

İstanbul Milli eğitim müdürlüğünün, yine derneğimizin talebi üzerine yaptığı uygulamadır.

İstanbul Milli eğitim müdürlüğü 1997 – 1998 eğitim / Öğretim yılında İstanbul ili ilköğretim okullarında uygulamalı elişi derslerinde uçurtma yapma derslerini uygulama kararı aldı.

           

Bu tür kurumların yaptığı çalışmalara, gerek İstanbul uçurtmacılar derneği olarak bizler, gerekse benzeri başka sivil toplum örgütlerinin katılımıyla verilen destekler yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi yerel yönetimleri uçurtma uçurma alanları üretmeye teşvik edecektir diye inanıyoruz.

Özellikle bu tür çalışmalar sadece İstanbul da değil tüm yurtta çevrenin olumlu yönde değişimine neden olacaktır diye inanıyoruz.

                       

Özel kuruluşlar         

Kaybolan kültürel değerlerimizden biri olan ve sokak oyunları içinde apayrı bir yeri bulunan uçurtmacılığın geliştirilmesi için yapılması gereken en önemli işlerin başında uçurtma uçurabilecek yeşil alanların olduğunu yukarıda ifade etmeye çalışmıştık..

            Elbetteki her işte olduğu gibi bu çalışmalarda da parasal sıkıntı söz konusundur.

Ancak, olayı kendi içinde değerlendirdiğimizde çok da önemli boyutlarda olmayan, etkinlik organizasyonlarının bedelleri sponsor firmalar yardımıyla temin edilmesi mümkündür.

Pek çok sosyal aktivitede olduğu gibi, bu tür organizasyonlara da basın gerekli ilgiyi esirgememekte ve organizasyonun haberleri kamuoyuna sunulurken sponsor firmalarda ön plana çıkmaktadır.

Dolayısıyla, pek çok çalışmanın yanında sponsor takviyeleriyle de desteklenen uçurtma etkinlikleri, İstanbul Uçurtmacılar Derneği ve sivil toplum kuruluşlarının da destekleri ile ilgili kurumlara çocukların uçurtma uçurabilecekleri ve aynı zamanda tüm insanların nefes alabileceği yeşil alanları üretmeye zorlayacaktır.

           

Sonuç olarak;

Uçurtma uçuracak çocuk uçurtmasını uçurabileceği alan bulamamaktan,

Anne ve babası ise, olmayan alanlar yüzünden çocuğunun sokaklarda, elektrik telleri arasında, cadde kenarlarında, tehlikeli ortamlarda uçurtmasını uçurma zorunda olmasından şikâyet ederken,

 

Bizler gibi, uçurtmacılığın sorunlarını tespit etmek, çözüm bulmak, uçurtmacılığın geliştirilmesini sevdirilmesini sağlamak ve böylesi güzel geleneklerimizin kaybolmasını engellemek için kurulmuş derneklerin de amacı bu çalışmalarda biraz daha mesafe alarak gelecek kuşaklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya bırakmaktır,

Bu temenniler için çok çaba sarf etmeye çalışıyoruz, elimizden geldiğince de çabalarımızı arttırarak devam ettireceğiz.

Tüm sivil toplum kuruluşlarından beklediğimiz destek gibi sesimizin ulaştığı ve bizleri duyan sizlerin de, bizlere vereceğiniz destekle sorunlarımızı daha hızla çözümleyebileceğimize inanıyoruz.

            Ve bu çözümler, inanıyoruz ki tüm insanlığın ve gelecek kuşakların yararına olacaktır.

Sorunlarımıza ilgi ve alaka duyan, destek sağlayan her kese, sağladığınız bu imkan için, İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanı olarak, tüm uçurtmacılar adına teşekkür ederken rüzgarınızın bol, hayallerinizin ve geleceğinizin bulutlar gibi bembeyaz olmasını canı gönülden diliyoruz.

            Saygılarımızla

 

            Mehmet Naci Aköz

            İstanbul Uçurtmacılar Derneği

            Yönetim Kurulu Başkanı

            &

Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu ( STACK )

Türkiye Milli Direktörü

            19 Nisan 2006

İstanbul