Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi
UÇURTMA MÜZESİ
Uçurtma Müzesi

Saygıdeğer ziyaretçilerimiz

Ülkemizdeki ilk ve tek, dünyada ise 18 uçurtma müzesinden biri olan uçurtma müzemiz ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdadır.

Aşağıdaki bilgiler dışında farklı bilgilere ulaşmak isterseniz lütfen iletişim kanallarımızı kullanarak kurumumuzla bağlantıya geçiniz.

Hergün gelişmeye ve büyümeye devam edeceğiz, sizlerinde destekleriyle…

 

 

KRONOLOJİK TARİHÇE

Müzenin adı                     Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Kuruluş tarihi                   2005 (Koleksiyon 1986 yılı itibariyle toplanmaya başlanmıştır.

Kurucular                           Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım

Yöneticiler                         Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım, Ayşe Rayet Aracı

Kuruluş çalışmaları         Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi resmi kuruluş yetkisini İstanbul Uçurtmacılar Derneği tüzüğü ve Üsküdar Belediyesi Meclis kararından almaktadır.

 

İstanbul Uçurtmacılar Derneği ilgili madde;

3.6) Uçurtma kültürünün, geçmişinin araştırılarak elde edilen bilgi, belge ve bulguların gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli bir görev üstleneceğine inanılan ve dünyanın pek çok ülkesinde örnekleri bulunan uçurtma müzesi kurulması için veya yurt dışında verilen veya yurt dışında gereken tüm altyapı çalışması, inceleme ve araştırma yapmak. Uçurtma müzesinde sergilemek üzere çeşitli uçurtma, uçurtma malzemeleri, uçurtma ile ilgili kitap, dergi ve belgeleri bağış veya satın almak, uçurtma müzesi ile ilgili elde edilen tüm malzemeyi müze kurulması halinde bedelsiz olarak müzeye devir etmektir.

 

Üsküdar Belediyesi Meclis kararı;

KARAR                 : …………………… 5393 sayılı Belediye Kanunun 14. ve 18. maddeleri gereği Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci AKÖZ uçurtma müzesi adı ile ekli protokol çerçevesinde bir müze kurulması için ……………………………. oybirliği ile kabulüne karar verildi.

12/01/2011   MUSTAFA KARA - Belediye Başkanı

 

Müze ürünleri nasıl toplandı;

a) Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma müzesinin ilk ürünleri, Mehmet Naci Aköz’ün 1986 yılında yazdığı ve 26 ayrı ülkeye gönderdiği “Türkiye’de uçurtma kültürünün geliştirilmesi için yaptığı çalışmalara destek aradığını ifade eden” mektup sonucunda pek çok ülkeden gelen destek mektupları ve çeşitli ürünlerdir.

b) 1991 – 1993 Yıllarında Hollanda’da yaşayan Mehmet Naci Aköz, bu dönemde de özellikle Hollanda, Belçika ve Almanya’dan topladığı çeşitli ürünleri Türkiye’ye getirerek müze koleksiyonuna ciddi katkılarda bulundu.

c) 1997 ve 1998 Yıllarında Mehmet Naci Aköz tarafından projelendirilip, İBB sponsorluğunda organize edilen I. Ve II. İstanbul Uluslararası Uçurtma Festivaline katılmak için Türkiye’ye gelen Hollanda, Almanya, Belçika, Danimarka, Lüksemburg, Avusturya, İngiltere ve Malezya’lı uçurtmacıların da katkıları göz ardı edilemez boyuttadır.

d) 2005 ve 2006 Yıllarında gerçekleştirilen 3. ve 4. İstanbul Uluslar arası Uçurtma festivaline katılan Amerika, Japonya, Hindistan, Endonezya, Almanya ve İngiltere’den katılan uçurtmacıların katkıları, uçurtma müzesini resmen açacak hale getirdi ve eldeki ürünlerin sayısı 500’e yaklaştı.

e) Yukarıdaki hareketlerin dışında da çeşitli vesilelerle (Üyelerimizin yurt dışına çıkışlarında veya müzemize gelen ziyaretçilerin bağışladığı) gelen ürünler ve ülke içinde farklı bölgelerden toparlanan uçurtma ve diğer ürünler bugün itibariyle (Mart 2016) 26 ülke ve 2000’i aşkın ürünlük koleksiyona ulaşmıştır.

 

Müze nerede, fiziksel yapısı nasıl;

İstanbul içinde oldukça merkezi konumda olan Üsküdar’ın sahiline yakın olan (Marmaray istasyonuna 200 metre, Nikah sarayının sokağında) müze bugün için 2 ayrı müze salonu, 3 ayrı atölyesi, 1 uçurtma kütüphanesi ile birlikte toplam 500 m2’lik kapalı alana sahiptir. 

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin iç düzeni ise, tavanlar, duvarlar ve yerler çeşitli uçurtma ve ilgili ürünlerle doludur, yayınlar ve malzemeler kütüphane bölümünde sergilenmektedir.

Müzemiz, faaliyetlerini Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı “Çocuk Dostu Müze” ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün sürdürdüğü “Müzeli Eğitim Projesi” kapsamında sürdüren en ideal müzelerden biridir.

 

Özellikle okullar veya çocuklarla ilgili sivil toplum kuruluşlarının toplu ziyaretleri sık sık gerçekleşmektedir.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi tüm yıl boyu mesai günleri 10 00 – 17 00 arası açık ve giriş ücretsizdir.

 

Ziyaretçilere, rehberlik yapılarak uçurtma kültürünün farklı ülkelerde nasıl algılandığı ve tarihte yer aldığı olaylarla ilgili bilgiler verilmekte, 3-6 yaş ve İlköğretim çağındaki çocuklara ise tiyatral anlatımla, interaktif olarak eğlenceli programlar gerçekleştirilmektedir. 

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesindeki ürünler, bağışlayıcılarının adları, konumları, ülkeleri gibi bilgiler, ülke ve kurum bayrakları ile birlikte sergilenmektedir.

 

Müzenin sağladığı imkânlar;

Uçurtmaları, uçurma kültürünü veya merak ettiği modelleri görmek, onlar üzerinde araştırma yapmak isteyenlerin bu meraklarını veya taleplerini karşılanmaktadır.

Ziyaretçilerin ve araştırmacıların ilgilerine açık olan müzede gezi yapılabildiği gibi, dileyen izin alarak video veya fotoğraf çekebilmekte, yayınların fotokopilerini alabilmekte, kütüphane hizmeti verilebilmektedir.

Yazılı ve görsel basın kuruluşları sık sık müzede program yapmakta ve çeşitli mecralarda yayınlamaktadır.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma müzesinde, konuyla ilgili teknik kitaplar, tarihçeler, hikâye kitapları, şiirler, şarkılar ve benzeri belgeler bulunmaktadır.

 

Uçurtmanın tarihi ile ilgili fotoğraf ve fotoğraf destekli tanıtım broşürleri oluşturulmuştur.

Tüm mesai günleri uçurtma atölyesinde uçurtma eğitimi verilmektedir.

 

Atölye çalışmasına katılanlara Türk uçurtma kültüründen örnekler uygulamalı olarak yaptırılmaktadır.

Atölye çalışmasına katılanlardan sadece malzeme bedeli alınmaktadır (Çıta, kâğıt, ip, kuyruk, v.b.)

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, zaman zaman kolejler, üniversiteler ve/veya çeşitli STK’ların salonlarında gezici sergiler düzenlemekte veya konferanslar verilmektedir.

 

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz uçurtma Müzesinin hedefleri arasında, onlarca ülkeye ait, yüzlerce kurum tarafından sağlanmış, binlerle ifade edilebilen bir koleksiyona sahip olarak, sonraki kuşaklara güzel bir eser bırakmaktır.

 

Bu çerçevede 2012 yılında başlayan ve halen devam ettirilen proje ile tüm dünya ülkeleri mercek altına alınarak ilgili ülkedeki federasyon, dernekler, kulüpler, uçurtmacılar ile iletişime geçilerek uçurtma kültürü ile ilgili çeşitli taleplerde bulunularak koleksiyona yeni katılımların olmasını sağlayıp “Dünya uçurtma soyağacı” hazırlanmaktadır.

 

Ayrıca, derneğimizin www.ucurtmadunyasi.com adlı sitesinde sanal müze oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmalar bitirildiğinde müzemizdeki tüm ürünler, detaylı arşiv bilgileri ile tüm dünyaya hizmet verecektir.