Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi
Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi

 

Gülen Okumuş kimdir?


1979 yılında İstanbul'da doğdu. Yeditepe Üniversitesi Sistem Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi'nde tamamladı. 


Uçurtma çocukluk döneminde ilgi duyduğu ancak eğitim ve çalışma hayatı sebebi ile vakit ayıramadığı bir uğraş oldu. 2005 yılı başlarında İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve ülkemizin uçurtma duayeni Mehmet Naci Aköz ile tanışması sonrasında sokak oyunları kültürünün vazgeçilmez öğesi olan uçurtma hobisi, kültürel bağları ve tarihsel geçmişinin öğrenilmesi ile hayatında boyut değiştirerek hakettiği yeri aldı. 


2005 Yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına organize edilen ve Amerika, Japonya, Endonezya’nın federasyon başkanları düzeyinde katılım sağlandığı toplamda 6 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen 3. İstanbul uluslararası uçurtma festivalinin projelendirilmesi başta olmak üzere tüm aşamalarında aktif rol aldı. 


Aynı yıl İstanbul Uçurtmacılar Derneği yönetim kuruluna seçildi ve uluslararası ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı olarak derneğin yurtdışındaki ülkelerde tanınması konusunda da ciddi katkılar sağladı.


İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin uluslararası hedeflerinden biri olan STACK (Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu) Türkiye temsilciliği projesini hayata geçirdi ve STACK Türkiye temsilciliğini ülkemize kazandırdı.


Gerçekleştirilen uluslararası ilişkiler sonucunda uçurtma müzesine kazandırılan onlarca uçurtma yayını, derneğin hedeflerinden biri olan uçurtma kütüphanesi için zemin oluşturdu ve 2015 yılı itibariyle uçurtma kütüphanesi kurulması kararı alınınca, uçurtma kültürüne yaptığı ve yapacağı katkılar değerlendirilerek kütüphaneye “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi” adı verildi.


Değişik sivil toplum kuruluşlarında görev almış olan Gülen Okumuş halen İstanbul Uçurtmacılar Derneği yönetim kurulunda görev yapmaya devam etmektedir.